Scroll down

Kısa Film Yarışması 3 - Engelsiz Filmler Festivali

Özet

Kısa Film Yarışması 3 - Engelsiz Filmler Festivali

Kısa Film Yarışması 3 - Engelsiz Filmler Festivali

Kısa Film Yarışması 3 - Engelsiz Filmler Festivali

77'

Gösterim Tarihleri: 9 Haziran 15:30 - 12 Haziran 18:00

Onun Kalesinde

Türkiye, Norveç, 2023, 20 dakika

Renkli,  Türkçe; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Yasemin Demirci

Senaryo: Yasemin Demirci

Görüntü Yönetmeni: Adrian Axel

Kurgu: Buğra Dedeoğlu

Müzik: Ahmet K. Bilgiç

Ses: Serkan Köseoğlu, İlkim Temmuz Ulukır

Yapımcı: Yasemin Demirci, Adrian Axel

Oyuncular: Nezaket Erden, Doğu Can, Erdem Şenocak, Başak Kara, Hakan Emre Ünal

2023 Uluslararası Uşak Kısa Film Festivali; En İyi Senaryo  İFSAK Kısa Film ve Belgesel Yarışması; En İyi İkinci Kurmaca Film 

Genç bir kadın beklenmedik bir anda babasını kaybeder. Kendini her şeyden soyutlamak istese de babasının evinin toparlanması gerekmektedir. Babasının eşyaları ve anıları arasında sıkışıp kalırken, evle olan ilişkisi de kendi içinde iniş çıkışlar yaşamaya başlar. Yas tutma süreci, evin ruhundan etkilenerek şekillenmeye başlar.

Yasemin Demirci

Yasemin Demirci 1992, İstanbul doğumlu. Üniversite eğitimine Kadir Has Üniversitesi Tiyatro bölümünde başladı fakat sinema sektöründe kariyer yapmak için okulunu yarıda bıraktı. Prague Film School’da film okudu, yönetmenlik ve senaryo alanlarında uzmanlaşarak 2015 yılında mezun oldu. Ardından Kingston University of London, Film Studies bölümüne kabul edildi. 2019 yılında yüksek dereceyle mezun oldu. 2015 yılından beri çeşitli kısa filmler çekti. Şu anda ilk uzun metraj filmi üzerine çalışmaktadır.

Stratosfer

İran, 2023, 13 dakika

Renkli, Farsça; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Mahmood Pouyandeh

Senaryo: Mahmood Pouyandeh

Görüntü Yönetmeni: Keyvan Shabani

Kurgu: Benyamin Ghochagh

Müzik: Dariush Salehpour

Ses: Ali Alidousti

Yapımcı: Mahmood Pouyandeh, Azadeh Masihzadeh

Oyuncular: Amineh Keyhan, Farzam Jalali, Abbas Tofighi, Mahmoud Pouyandeh

Çocuklar için dans eğitmenliği yapan 20 yaşındaki Priya, 7 yaşındaki kardeşi Paya’yla birlikte yaşamaktadır. İki yıl önce ebeveynlerini kaybetmelerinin ardından Priya, kardeşinin sorumluluğunu da tek başına üstlenmiştir. Paya’nın henüz birinci sınıfta gösterdiği yüksek başarısını görünce, ikinci sınıfa geçerken kardeşinin kaydını devlet himayesi altında yönetilen daha iyi bir okula aldırmaya karar verir. Ancak okul yöneticileriyle gerçekleşen mülakat bekledikleri gibi geçmeyecektir.

Mahmood Pouyandeh

Mahmood Pouyandeh, Tahran'daki İran Gençlik Sinema Topluluğu'ndan mezun olmuş İranlı bir film yapımcısı ve yönetmen. Eserlerinin çoğunda kadınları, onların sorunlarını, ihtiyaçlarını ve göz ardı edilen doğal insan haklarını resmetmektedir. Ayrıca, Asghar Farhadi tarafından düzenlenen ustalık sınıflarında en yetenekli öğrencilerden biri olarak gösterilmiştir.

Ana Morfoz

Portekiz, 2023, 10 dakika

Renkli, Diyalogsuz; Türkçe ayrıntılı altyazı
Yönetmen: João Rodrigues

Senaryo: João Rodrigues, Pedro Bastos

Görüntü Yönetmeni: Jorge Quintela

Müzik: Jonathan Morris

Ses: Fátima Fonte

Yapımcı: Rodrigo Areias

Yapım: Bando à Parte

2024 Festival Internacional de Cine de Medellin; En İyi Animasyon 2023 Giffoni Film Festival; En İyi Animasyon Girona Film Festival; En İyi Kısa Film Mansiyon Ödülü 

Gece yatağında kitap okuyan küçük bir kızın dünyası, uykuya dalmaya başladığında kitaptaki hikâyelerin canlandığı fantastik bir yere dönüşür. Kendisini, kendi masalının kahramanı olarak bulan Ana, sürprizler ve gizemlerle dolu bu dünyada kendine bir yer edinmek için olağanüstü bir yolculuğa çıkar.

João Rodrigues

João Rodrigues 1981 yılında Porto şehrinde doğdu. Mezuniyet kısa filmi “Black & White” Küba'dan Hindistan'a elliden fazla film festivaline seçildi. Daha sonra “Alexandrino” adlı büyücü belgeselini ve “The Tile-Jail Toilet-Tale” adlı animasyonu yönetti. “Instant Tanz Company’yi ve “Leben!” adlı dans gösterisini kurdu ve “The Last Craftspeople of the Paiva Valley” adlı kitabın yazarlığını ve fotoğrafçılığını yaptı. 2014 yılında Guimarães kültür başkenti için “Fortunato- from here to S. Torcato” adlı kısa filmi yönetti.

Doğruluk Mu, Cesaret Mi?

Estonya Estonia, 2023, 14 dakika 14 minutes

Renkli, Rusça; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen Director: Alexandra Shadrina

Senaryo: Alexandra Shadrina

Kurgu: Alexandra Shadrina

Ses: Venla Rummukainen

Yapımcı: Anna Miller

Oyuncular: Stella Frišman, David Babayan, Nicole Feldman, Marek Davidovski, Emmelgelina Sudovtseva

2023 Portugal Indie Film Festival; En İyi Kısa Film Yönetmeni  Cine Paris Film Festival; En İyi Yönetmen - Kısa Film

Birbirlerini arkadaş olarak gören iki gencin arasındaki ilişki hakkında bir yaz hikâyesi… Yakın arkadaş gruplarıyla eğlenerek geçirdikleri sıcak bir yaz gününün, bu ilişki için bir kırılma noktası olacaklarından henüz haberleri yoktur. Çünkü o yaz, erkek kıza âşık olmuştur. Kızsa bu duygulara aynı şekilde karşılık veremez ve aptalca bir oyun her şeyi mahvedene kadar arkadaşlıklarını kaybetmekten endişe eder.

Alexandra Shadrina

1985, Moskova doğumlu Estonyalı yönetmen Alexandra Shadrina aynı zamanda birçok dalda üretimine devam eden aktif bir sanatçı. Animasyon filmlere de imza atan yönetmen, bunun yanı sıra bir kitap illüstratörü, resim ve baskı sanatçısı. Birçok kişisel ve karma sergilerde eserleri yer aldı. Tallinn'de sanat galerileri ve atölyeler işletmekte.

Sonunda

Türkiye, 2023, 20 dakika

Renkli, Türkçe; Türkçe ayrıntılı altyazı, İngilizce altyazı

Yönetmen: Resmiye Emir

Senaryo: Resmiye Emir

Görüntü Yönetmeni: Vedat Özdemir

Kurgu: Doruk Kaya

Ses: Celal Kıvanç

Yapımcı: Erinç Koyun

Oyuncular: Ayşegül Uraz, Barış Gönenen, Burcu Ger, Eylül Özdemir, Bora Aksu

2023 İzmir Uluslararası Kısa Film Festivali; Başka Sinema Dağıtım Ödülü

Genç çift sıradan bir İstanbul gecesinde arkadaşlarının veda partisine gitmeye çalışmaktadır. Yaşadıkları şehrin getirdiği zorluklarla mücadele etmek zorunda kalmaları, gecenin ilerleyen saatlerinde onları iyice yormaya ve sinirlerini bozmaya başlar. Hayatlarını sorgulamaya başladıkları noktada partiye ulaşırlar. Partide, geceyi sıra dışı hale getirecek bir sürpriz onları beklemektedir.

Resmiye Emir

1987 yılında Kıbrıs’ta doğdu, üniversite yıllarına kadar orada yaşadı. 2004-2011 yılları arasında Mimar Sinan Üniversitesi, Sinema-Tv bölümünde öğrenim gördü. 2006 yılından itibaren çeşitli film, dizi ve reklam projelerinde yardımcı yönetmen olarak görev aldı. Şu an kariyerine yapımcı ve yönetmen olarak devam etmektedir.

 

  • Vizyon Tarihi09 Haziran 2024
Kısa Film

Oyuncular

Seanslar

Bu tarihte herhangi bir seans bulunamadı!

Filmler